Fogíny tályog, avagy a fog gennyes gyulladása
A fogtályog egy igen kellemetlen, fájdalmas betegség, amellyel fontos a lehető leghamarabb orvoshoz fordulni. Szövődményeket okozhat, ha elhanyagoljuk, akár fogaink elvesztésével, vagy más súlyos következményekkel is számolnunk kell. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük, hogy mi az, amit érdemes tudni a fogíny tályogról: mivel előzhetjük meg, mit tehetünk ellene, miről ismerhetjük fel?
Mi okozza?
A tályog kialakulása során bakteriális fertőzés terjed el a fog belsejében, mert valamilyen okból a fog felszíne kívülről védtelenné válik. A fertőzés foggyökér-gyulladást okoz, és egy dudor formájában jelentkezik a fogínyen, mivel gennyes góc alakul ki a gyulladás nyomán.
Ilyen előfordulhat akkor, ha:
elharapódzik a fogszuvasodás,
ha a fog megsérül,
fogágybetegség szövődményeként,
vagy amikor a fogtömés meglazul, így biztosítva a baktériumok útját a fog belsejébe.
A fogíny tályog tünetei - dudor az ínyen
A már említett, látható genny dudor mellett több olyan tünet van, aminek megjelenése esetén fogíny tályog gyanúja állhat fenn. Az arc megduzzad, feszül, érzékenység vagy fájdalom tapasztalható a fogaknál. A gyulladás olyan reakciókat okozhat, mint láz, rossz közérzet, duzzadt nyirokcsomók.
Ezen tünetek fennállásakor fontos, hogy ne várjunk sokáig, mielőbb forduljunk orvoshoz!
Olyan helyzet is előfordulhat, hogy a gennyzacskó orvosi közreműködés nélkül is kifakad, és ez a tünetek enyhüléséhez vagy akár tünetmentességhez vezet. Ilyenkor sokan arra a téves következtetésre jutottak, hogy a probléma megoldódott, és nem kell orvosi segítséget kérni. Ez csak pillanatnyi könnyebbséget fog okozni, a tünetek pedig időről időre vissza fognak térni.
Sajnos a fogíny tályog kezelése házilag nem lehetséges, a fertőzés tovább fogja károsítani a szöveteket, amely súlyos szövődményeket okozhat.
A tályog kezelése
A betegség többféleképpen kezelhető: általában gyökértöméscserét vagy gyökércsúcs-rezekciót alkalmaznak, vagyis eltávolítják a gyökércsúcsot, súlyosabb esetben pedig műtéti beavatkozásra kerül sor. Az akut fázisban lévő tályogot vágással nyitják meg, hogy a genny kiürülhessen belőle, majd fertőtlenítő csíkot helyeznek a sebbe.
Gyógyszeres kezelésként általában antibiotikumot vagy gyulladáscsökkentőket írhatnak fel a pácienseknek.
Sajnos olyan eset is előfordulhat, hogy nem lehet megmenteni a fogat: a fertőzés képes olyan mértékben károsítani a foggyökér körüli szöveteket, hogy sajnos nem marad más megoldás, mint a foghúzás.
Milyen szövődményeket kockáztatunk, amennyiben nem fordulunk szakemberhez időben?
A fogíny tályog elhanyagolásával nagyon komoly veszélynek tesszük ki magunkat:
Egy vagy akár több fogat is veszíthetünk.
Pusztulásnak indulhat a csontszövet.
Kialakulhat gócbetegség, amely akár szív- vagy veseproblémákat is okozhat a szervezetben.
Mélyszöveti gyulladást okozhat, amely továbbterjedhet más szervekre és szepszist okozhat.
Hogy előzhető meg a fogíny dudor?
A megelőzés nagyon egyszerű: rendszeres, alapos, napi kétszeri fogmosás és évenkénti fogászati szűrővizsgálat (nem csak akkor, ha panasz áll fenn!). Nagyon sok fájdalmas és költséges beavatkozást előzünk meg, ha megfogadjuk ezt a két egyszerű tanácsot.
Fogíny tályog sürgősségi ellátás Budapest
Ha Budapesten keres tályogos fogíny panasszal magas színvonalú szolgáltatást nyújtó fogászati rendelőt, ne habozzon, keresse fel a Haifa Dent munkatársait a honlapon található elérhetőségeken!
Visszahívást kérek
0-24 órás magán fogászati ügyelet!
Szolgáltatásaink
Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!
MegnézemFogorvosaink
Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.
Megnézem